Natrio ir vandens balansas organizme

Natris veikia kaip elektrolitas žmogaus organizme. Jis vaidina įtaką įprastam kraujospūdžiui, kraujo tūrio reguliavimui, maistinių medžiagų absorbavimui, maistinių medžiagų transportavimui ir ląstelinės membranos potencialo palaikymui. Žmogaus kūnas griežtai kontroliuoja šių medžiagų kiekį, kad išvengtų komplikacijų ir skatintų normalią funkciją audiniuose ir organuose.

Reikšmė

Natrio kiekis kraujyje glaudžiai susijęs su vandens kiekiu organizme. MedlinePlus praneša, kad natrio kiekis kraujyje priklauso nuo natrio ir vandens kiekio, kurį sunaudojate, ir kiekį, kurį išsiskiria su šlapimu. Kai kuris natrio kiekis taip pat palieka kūną prakaito ir išmatose. Pernelyg mažai vandens ir natrio kiekio. Pernelyg daug vandens ir natrio kiekio sumažėja. Abi sąlygos sukelia komplikacijas.

Anatomija ir fiziologija

Smegenys ir šlapimo sistema veikia reguliuojant natrio ir vandens kiekį organizme. Hipotalamus, smegenų liauka, kontroliuoja troškulį. Jis taip pat išskiria hormoną, kuris įspėja, kad inkstai išsaugo daugiau vandens, o ne išskiria jį su šlapimu. Inkstai reaguoja į kraujospūdžio pokyčius, išskirdami hormoną, kuris gamina fermentus, žinomus kaip angiotenzinas I ir angiotenzinas II. Šie fermentai atlieka svarbų vaidmenį troškulyje, kraujospūdžio ir vandens susilaikymo.

Hormonai ir fermentai

Aldosteronas ir antidiuretinis hormonas padeda kontroliuoti natrio ir vandens balansą organizme. Aldosteronas, išsiskiriantis inkstais, padidina vandens ir natrio reabsorbciją. Antidiurezinis hormonas sumažina šlapime išsiskiriančio vandens kiekį. Dėl to kūno vanduo išsaugomas ir sumažėja šlapimo išsiskyrimas. Fermentas reninas reaguoja į mažą kraujo tūrį arba sumažintą natrio kiekį. Jis taip pat veikia aldosterono išsiskyrimą inkstais.

Problemos

Dehidratacija atsiranda, kai skysčių nuostoliai viršija jūsų skysčio kiekį. Pagal MayoClinic.com dehidratacijos priežastis yra didelis karščiavimas, pernelyg didelis vėmimas ir viduriavimas, pernelyg prakaitavimas, nudegimai ir padidėjęs šlapinimasis; hiponatremija, dar vadinama mažo natrio kiekiu, pasireiškia vėmimui, prakaitavimui, staziniam širdies nepakankamumui, viduriavimui, Nudegimai, kepenų cirozė, inkstų liga ir antidiuretinio hormono pertekliaus sekrecija. Hipernatremija atsiranda, kai padidėja natrio kiekis kraujyje. Normalus natrio kiekis yra nuo 137 iki 145 mEq / L, kaip pranešė “UT Southwestern Medical Center”. Gydant šiomis sąlygomis natrio koncentracija normaliai atkuriama, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų, tokių kaip priepuoliai, koma ir mirtis.

Gyvenimo veiksniai

Geriamojo pakankamai vandens apsaugo dehidrataciją ir nenormalią natrio koncentraciją. Rytų Karolinos universitetas praneša, kad vyrams nuo 19 iki 50 metų reikia 11 puodelio vandens per dieną, o tos pačios amžiaus grupės moterims reikia tik 8 puodelių vandens per dieną. Natrio kiekis, kurį sunaudoja dietai, taip pat veikia natrio ir vandens balansą. Jei turite didelį natrio kiekį, gydytojas gali patarti išvengti didelės dozės turinčio maisto. Pavyzdžiai didelio natrio maisto produktų yra konservuotų sriubų, konservuotų daržovių, šaldytų patiekalų, perdirbtų pietų mėsos, bulvių traškučių ir sūdytų riešutų; intensyvus fizinis aktyvumas padidina prakaitavimą ir leidžia natriui ir vandeniui patekti iš organizmo. Siekiant išvengti dehidratacijos ir hiponatremijos dėl pernelyg intensyvios pratybos, pakeiskite prarastus skysčius vandeniu arba sporto gėrimu.