Paauglių depresija ir 5-htp

Pagal MayoClinic.com paauglių depresija yra medicininiu požiūriu identiška suaugusiųjų depresijai. Nepaisant to, susidoroti su depresija kaip paauglystė gali kelti skirtingus iššūkius nei tie, su kuriais susiduria suaugusieji. Kadangi depresija gali sukelti ilgalaikį kognityvinį trūkumą, jei jis nebus gydomas, svarbu pasikalbėti su medicinos specialistu apie konsultacijas ir vaistus savo vaikui. 5-HTP, natūraliai žmogaus organizme esanti medžiaga, buvo naudojama daugiau nei 20 metų mažai ar vidutinio sunkumo depresijai gydyti, tačiau reikia daugiau įrodymų, kad galutinai nustatytų vaisto veiksmingumą suaugusiesiems ir paaugliams.

Nors depresijos neurologija negali būti susilpninta iki vienos molekulės, galima teigti, kad beveik visi depresijos vaistiniai preparatai veikia iš dalies, didinant sinaptinio serotonino kiekį. Serotoninas yra viso kūno randamas neurotransmiteris, kuris atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant biologinį procesą tiek, kiek jo virškinimas ir kūno temperatūra. Vis dėlto geriausiai žinoma dėl savo vaidmens išlaikant sveiką nuotaiką. Kadangi sinapsinio serotonino trūkumas nuosekliai koreliuoja su depresija paaugliams ir suaugusiesiems, beveik visi paauglių depresijos gydymo būdai bando padidinti šio neurotransmiterio koncentraciją smegenyse. Skirtingai nuo farmacinių antidepresantų, 5-HTP netrukdo sunaikinti ar sugrąžinti serotoniną organizme; vietoj to jis yra pagrindinis neurotransmiterio pastato blokas, teoriškai leidžiantis organizmui gaminti daugiau.

Remiantis Marylando medicinos centro universiteto 5-HTP tyrimų apžvalga, keletas tyrimų padarė išvadą, kad jis gali būti toks pat veiksmingas kaip ir kai kurie farmaciniai antidepresantai vidutinio sunkumo depresijos gydymui. Tyrime, kuriame 5-HTP buvo lyginamas su selektyviu serotonino pakartotinio įsisavinimo inhibitoriumi fluvoksaminu, abu gydymo būdai buvo vienodai veiksmingi, nors 5-HTP turėjo mažiau šalutinių reiškinių. Tačiau šiuos tyrimus reikia pakartoti atliekant didesnius tyrimus, kad išvados būtų laikomos įtikinančiomis. Šiuo metu nėra tyrimų, kuriuose būtų tiriamas 5-HTP poveikis tik paaugliams.

Vartojant įprastomis dozėmis, šalutinis poveikis pasireiškia 5-HTP. Šie šalutiniai reiškiniai paprastai būna lengvi ir gali būti rėmuo, dujos, pykinimas ar apetito praradimas. Nėščios ar maitinančios žmonės neturėtų vartoti 5-HTP, nes padidėjęs neurotransmiterių kiekis gali paveikti vaisiaus ir ankstyvos vaikystės vystymąsi. Nors atlikus Nacionalinių sveikatos institutų atliktą tyrimą padaryta išvada, kad antidepresantai paauglių paauglių savižudybių mintyse nepadidina, tačiau verta paminėti, kad daugelis antidepresantų gali sukelti minčių apie savižudybę. Priešingai, 5-HTP dažniausiai nėra susijęs su savižudiškų minčių padidėjimu paaugliams ar suaugusiesiems.

Kai kartu su daugeliu antidepresinių vaistų 5-HTP gali sukelti galimai mirtiną šalutinį poveikį. MedlinePlus nurodo galimą SSRI, MAOi ir tricikliškų antidepresantų sąveiką su vaistiniais preparatais, taip pat tramadolį, demerolį ir pentazociną. 5-HTP taip pat įtariama, sąveikaujant su klepso slopinančiais preparatais, kurių sudėtyje yra dekstrometorfano. Dėl to svarbu pasikonsultuoti su savo gydytoju prieš pradėdami vartoti 5-HTP gydymo režimą. Tačiau, skirtingai nei 5-HTP, daugelis farmacinių antidepresantų pavojingai sąveikauja su alkoholiu. Kadangi paaugliams kyla didesnė alkoholio vartojimo rizika, turinti įtakos vienos pusės spaudimui, svarbu įvertinti šių vaistų keliamą riziką.

5-HTP ir serotoninas

Tyrimai

Šalutiniai poveikiai

Vaistų sąveika