Polifenoliai ir flavonoidai

Polifenoliai yra didelė cheminių junginių grupė, sintetinama vaisių, daržovių, arbatų, kakavos ir kitų augalų, kurie turi tam tikrą naudą sveikatai. Polifenoliai turi antioksidacines, priešuždegimines, anti-kancerogenines ir kitas biologines savybes ir gali apsaugoti nuo oksidacinio streso ir kai kurių ligų. Polifenoliai yra suskirstyti į kelias grupes, iš kurių vienas yra flavonoidų.

Polifenolių klasifikavimas

Polifenoliai yra labai gausūs ir labai įvairūs. Iki šiol yra daugiau nei 8 000 skirtingų polifenolinių junginių. Štai kodėl polifenolių terminija ir klasifikacija yra sudėtinga ir paini. Nors visi polifenoliai turi panašias chemines struktūras, yra keletas skiriamųjų skirtumų. Remiantis šiais skirtumais, polifenoliai yra suskirstyti į keletą pagrindinių poklasių: fenolio rūgštys, stilbenai, taninai, diferuloilmetanai ir flavonoidai.

Polifenolių maisto šaltiniai

Turtingiausiomis rafinuotų polifenolių šaltiniais yra vaisiai, daržovės ir gėrimai, tokie kaip sultys, arbatos, vynas ir kava. Kai kuriuose augaluose gali būti kelių skirtingų polifenolių iš įvairių klasių. Maždaug trečdalis visų polifenolių, esančių vidutinio žmogaus dietoje, gaunama iš fenolio rūgšties grupės, daugiausia kavos ir arbatos, taip pat mėlynės, spanguolės, avietės, braškės, granatų lizdai, salotos ir špinatai. Taninai yra vynuogių, vyno, arbatos, kavos, lęšių ir graikinių riešutų. Mėlynės, vynuogės ir vynas taip pat yra stilbenų, o kulinarijos prieskonių ciberžolė yra vienintelis žinomas diferuloilmetano šaltinis. Tačiau pagrindiniai polifenolių šaltiniai vidutinėje dietoje yra flavonoidai.

Flavonoidų klasifikacija

Flavonoidai yra didžiausia polifenolinių junginių grupė, todėl kartais žodžiai “polifenoliai” ir “flavonoidai” gali būti vartojami vienas kitam. Tačiau, nors visi flavonoidai yra polifenoliai, polifenoliai nebūtinai yra flavonoidai. Augalai gamina flavonidus kaip apsaugą nuo parazitų, oksidacinės žalos ir atšiaurių klimato sąlygų. Flavonoidai skirstomi į kelis poklasius: antocianinus, flavanolius, flavanonus, flavonolius, flavonus ir izoflavonus.

Flavonoidų maisto šaltiniai

Antocianinai yra pigmentai, kurie suteikia augalų raudonos ir mėlynos spalvos. Antocianai turtingų maisto produktų pavyzdžiai yra mėlynės, vyšnios, gervuogės, slyvos, violetinės vynuogės ir granatai. Žalios ir juodosios arbatos bei tamsusis šokoladas ir kiti kakavos produktai turi įvairių katechinų, priklausančių flavanolių grupei. Visi citrusiniai vaisiai ir sultys yra geras flavanonų šaltinis, o sojos ir sojos produktai yra izoflavonai.

Visi polifenoliai, įskaitant flavonoidus, teikia daug naudos sveikatai. Be to, kad yra stiprus antioksidantas, kai kurie polifenoliai turi kitą biologinę veiklą, kuri gali užkirsti kelią tam tikroms ligoms. Pavyzdžiui, granatų sultys parodė gebėjimą sulėtinti prostatos ir plaučių vėžio augimą ir pagerinti kraujagyslių sveikatą. Tartinės vyšnių sultys mažina raumenų skausmą ir uždegimą sportininkams. Žalioji arbata ir raudonojo vyno polifenoliai gali prisidėti prie širdies sveikatos ir apsaugo odą nuo žalingo UV spindulių, kai ji naudojama vietoje.

Sveikatos privalumai