Sacharozė, dekstrozė ir maltodekstrinas

Sacharozė, dekstrozė ir maltodekstrinas yra bendri ingredientai supakuotuose ir paruoštuose maisto produktuose. Sacharozė yra valgomasis cukrus, dekstrozė – kitas bendras cukraus, gliukozės pavadinimas. Maltodekstrinas pagamintas iš krakmolo ir išlaiko daugelį krakmolo cheminių savybių. Visi trys yra angliavandeniai, kurie panašiai veikia jūsų ląsteles ir kuriuos organizmas naudoja vienodiems dalykams.

Sacharozė yra disacharidas, angliavandeniai, pagaminti iš dviejų mažesnių cukraus vienetų, vadinami monosacharidais, paaiškina Drs. Reginald Garrett ir Charles Grisham savo knygoje “Biochemija”. Konkretūs monosacharidai, kurie chemiškai jungiasi su saharoze, yra fruktozė arba vaisių cukrus ir gliukozė, viena iš labiausiai paplitusių molekulių – ir dažniausiai pasitaikančių angliavandenių – randama gamtoje.

Dekstrozė yra kitas gliukozės, taip pat cukraus pavadinimas. Tai nėra skonis kaip saldus kaip sacharozė, nes sacharozė taip pat yra fruktozė, kuri daug įrišiau saldumo receptorių žmogaus burnoje nei gliukozė. Nepriklausomai nuo saldumo, dekstrozė ir sacharozė yra keturios kalorijos grame. Dekstrozė yra populiarus ingredientas daugelyje supakuotų maisto produktų, nes jis gali būti pagamintas iš krakmolo, o sacharozė turi būti išgaunama iš augalų, kurių sudėtyje yra daug sacharozės, pavyzdžiui, cukranendrių.

Maltodekstrinas, kaip dekstrozė, gaunamas iš krakmolo. Tai polisacharidas, pagamintas iš daugelio monosacharidų vienetų, iš kurių visi yra gliukozė. Maltodekstrinas neturi specifinės cheminės formulės, šios medžiagos molekulės gali sudaryti nuo dviejų iki apie 20 gliukozės vienetų. Ne taip saldus kaip ir gliukozė, maltodekstrinas yra saldesnis už krakmolą, nes mažesnės maltodekstrino molekulės gali prisirišti prie saldumo receptorių, tačiau didesnių maltodekstrino molekulių negalima. Jis naudojamas maisto produktuose, kad būtų tiek krakmolingos tekstūros, tiek šiek tiek saldaus skonio. Maltodekstrinas, kaip ir kiti cukrai, yra keturios kalorijos viename gramas.

Jūsų ląstelės vienodais būdais naudoja sacharozę, dekstrozę ir maltodekstriną, tačiau jas išskiria iš virškinamojo trakto. Dekstrozė nereikalauja virškinimo, bet fermentai yra būtini, kad padėtų sulūžti sacharozę ir maltodekstrino į savo monosacharidų vienetus, kurie vėliau gali būti absorbuojami. Kai ląstelėse, monosacharidai iš bet kurio iš šių šaltinių užtikrina greitą energiją. Arba jūsų ląstelės gali jas paversti saugojimo molekulėmis, tokiomis kaip glikenas arba riebalai, vartojantiems nevalgius.

Sacharozė

Dekstrozė

Maltodekstrinas

Apsvarstymai